Toplam 18 sonuçtan 1 ile 18 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: VB ile MAKROLARI DAHA İYİ mi ANLARIM?

Üye

VB ile MAKROLARI DAHA İYİ mi ANLARIM?

Selamlar,
    bu konuyu önce visual basic kitabı tavsiyesi almak için açmayı düşünmüştüm ama değiştirdim. önce bunu öğreneyim, eğer cevaplarınız olumlu olursa o zaman kitap tavsiyesi isteyeceğim. evet, visual basic öğrenirsem office makrolarına daha iyi hakim olabilir miyim? artı, forumdaki mesajlarda anlamadığım kodlar oluyor. VB öğrenirsem bunları anlayabilir miyim?/anlamam kolaylaşır mı?
    Teşekkürler, Saygılarımla...

Kıdemli Üye
    Merhaba...
    Bence bir işi iyi yapabilmek için o iş üzerinda biraz fazla vakit yarcamak gerekiyor,nasıl futbolcu oynaya oynaya pişiyorsa.
    Onun içindir ki bence eğer kendinizi makrolat konusunda yetersiz görüyorsanız,üzerine biraz aha gitmelisiniz,yani forumdaki soruları cavaplamak için daha fazla vakit ayırın.

Site ve Akademi Yöneticisi M. Temel Korkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Versiyon
    Excel 2013 TR
    Merhaba Savaş Bey,
    Öncelikle belirtmeliyim ki piyasada bulunan neredeyse bütün VB kitapları bende bulunuyor. Ama kitaplardan Visual Basic öğrenmek o kadar kolay değil. Genel olarak Nesnelerin ne işe yaradığı öğretiliyor ve formların nasıl kullanıldığı. Bunu kitaplar iyi değil manasında söylemiyorum. Bilakis işe yarar çok kitap var. Ama sadece bir tanesi ile sonuca ulaşmak zor.

İkinci olarak değinmek istediğim nokta ise KODLAMA kısmı?
    Visual Basic kodlamanın temeli de diğer kodlamaların temeli de aynı şeye dayanıyor. For-next döngüsü ya da if-end if koşılları aynıdır. Önemliolan bunları teorik olarak kullanmak değildir. Önemli olan hangi kodlamayı hangi mantıkla kullanabileceğinizi belirlemektir. Algoritmayı kuramazsanız kodlamayı yapamazsınız.

Visual Basic öğrenirseniz Office Makrolarına daha iyi hakim olabilirsiniz. Ama eğer her ikisini de bilmiyorsanız önce VB öğrenmek zaman kaybından öteye gitmeyecektir. Sadece VB biliyorsanız VBA öğrenmeniz kolay olacaktır manasında söylüyorum. Eğer VBA kodlamayı biliyorsanız VB kodlamayı öğrenmişsiniz demektir.

Gelelim konunun özüne.
    Forumdaki anlamadığınızı sandığım kodları sadece siz değil benim gibi %90 arkadaşlarımız da anlamıyor. Daha önce de defalarca belirttiğim gibi, bazı kodlamalar sizin veya bir başkasının dur da ben bir kod yazayım Excel'den disket formatlayayım" demesiyle olmuyor. Bunlar %90 hazır kodlardır. Yani üreten sistem firmasının size sunduğu kodlardır. Siz de bunları alır kendinize uyarlayabildiğiniz kadar uyarlarsınız.

Sonuç olarak söyleyebilirim ki eğer VB'yi VBA için öğrenecekseniz yanlış yaparsınız. Eğer her ikisinde de acemiyseniz VBA'yı öğrenmeye baştan başlayınız.

Üye
    Teşekkürler,
    öncelikle belirteyim, evet VB'yi VBA için öğrenmek istiyordum. fakat anladığım kadarıyla bu sadece zaman kaybı olacak.

ikinci olarak şunu belirteyim:

forumdaki mesajlarda anlamadığım kodlar oluyor.
    bu söylediğimi belki biraz yanlış kullandım. daha çok "bilmediğim komutlardan dolayı anlamadığım kodlar oluyor." desem daha doğru bir ifade olur.

1) Excel VBA'yı sizin kitabınızdan öğrendim Temel Bey. kitaba çalışırken de bitirdikten sonra da kafama takılan bir sürü soru oluştu. şu an için kafamdaki en belirgin olanlardan biri "araç çubuğuna buton eklemek"ti. gerçi bunu classmodule forumda sorum cevabını aldım ama kodun mantığını anlamadığım için (anlamamamın sebebi yukarıda da belirttiğim gibi komutların bana yabancı olmasıdır.) kopyala-yapıştır mantığıyla çalışıyorum. ikinci olarak da "ctrl+space yaptığımda çıkan bir sürü komut var. bunların çoğunu bilmiyorum. bunları nasıl öğrenebilirim? (özellikle "xl" ile başlayan komutları merak ediyorum)" belirgin bir soru olarak kafamda yer etti.

2) Forumda da çoğu kodlarda anlamadığım kısımlar oluyor (bazen kodun tamamı). forumdaki son bir-iki sorum dikkatinizi çekmişse sorumu cevaplayan arkadaştan yazdığı kodun bir kısmını veya tamamını açıklamasını rica ediyorum. çünkü kopyala-yapıştır mantığıyla çalışmayı hiç sevmem. fakat burada cevap yazan arkadaşların da bir yığın işi gücü var. oturup bana açıklama yazmak için vakit harcamalarını istemeyi de "yüz verince astar istemek" gibi birşeye benzetiyorum.

bunlar gibi merak ettiğim şeylerin büyük kısmını "soru cevap özel teknikler" kitabınızdan öğrenmeyi umuyorum. VB öğrenmek istememin asıl sebeplerinden biri buydu işte bu tip bilmediğim komutların açıklaması belki o kitaplarda vardır diye düşünüyordum. ikinci olarak da access öğrendikten sonra, access makrolarını daha çabuk kavramak için işime yarar diye düşünüyorum. artık access makroları için varsa kitap alırım (enine boyuna access kitabını aldım ama hala vakit bulup çalışamadım) . ayrıca sizin söylediğiniz;

Bilakis işe yarar çok kitap var. Ama sadece bir tanesi ile sonuca ulaşmak zor.
    ifadesine benzer bir ifadeyi bir VB sitesinin forumunda okudum. ondan sonra kafamda öğrensem mi öğrenmesem mi sorusu dönmeye başladı. çünkü yarım yamalak öğrenmek pek işe yaramıyor. kısaca VB öğrenmeyi şimdilik (belki de tamamen) rafa kaldırdım.

açıklamalarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.

Kıdemli Üye
    Alıntı savask Nickli Üyeden Alıntı
    2) fakat burada cevap yazan arkadaşların da bir yığın işi gücü var. oturup bana açıklama yazmak için vakit harcamalarını istemeyi de "yüz verince astar istemek" gibi birşeye benzetiyorum.

//////
    çünkü yarım yamalak öğrenmek pek işe yaramıyor. kısaca VB öğrenmeyi şimdilik (belki de tamamen) rafa kaldırdım.

açıklamalarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.
    Merhaba sayın Savask.Bu akşam birşeyler yazmak istedim oda sizin konunuza denk geldi.Aslında bu konu bana hiç yabancı bir konuda değil.BU VBA İlk Önceleri banda Hiç Öğrenemiyeceğim birşeymiş gibi geldi.
    Öncelikle Temel Hocamın yazdıkları üzerine benim yazmam tabiri caiz ise uygun değil ama,hocamız mütevazi bir insan olduğundan onun hoşgörü ile karşılayacağından eminim.Neyse,sayın Savask Bende sizin gibi VBA ile VB 'nin ne olduğunu dahi bilmiyordum,hatta delphi üzerine ağırlık vermeye başlamıştım.Ama Excel VBde yazılmış bir proğramdır.Excel bugün çok kullanışlı bir proğram olarak ön sırada olmasına karşın Hesaplamalarla ilgisi olmayan kişilerce sıfırdır.o nedenle exceli branşınıza uygunsa tavsiye ederim.Branş olarak aklınıza gelecek her türlü hesaplamalar aratmalar,proğram ruhu ile bir şeyler yapabilmek.Örnek.Ben bir işyerinde İşçi maaş hesaplamalarını yapmaktayım.Benim işim gücüm hesap kitap ve insanlarla uğraşmak.bu excel bana yetmedi VBA(Visual Basic Aplication)""(Telefuzda yanlış olabilir)"" Karar verdim bunu öğrenmeye.Öğrendim diyemem çünkü hala öğrenciyim.Ha dersinki sen kim oluyorsun.Burda dur!Burası bir aile gibidir.Kardeş çatısı gibidir.Konu başlıklı Sorunuza cevabi Muhatap Temel hocamız ise bilki sorundaki samimiyetine inanmıştır.Peki yine tekrar ben bunları neden yazdım.Ben bu formun ilk önceki formuna yıllar önce üyeydim.Bana bu konularda hiçbir üye tanımlayıcı bilgiler vermedi.(Sitem değil)Ben bu formda bazen üzüldüm bazen sevindim.İnsanlık egosu işte!İşime geldiği tarafı ile değerlendirdim.Amma 3 sene önce formu eleştirmiş idim.Ozaman bu linkteki metin başka idi.Onu Değiştirdim.3 Yıllık bir geç kalan bir özür.Oda saygıdan...Oda sevgiden...Değer vermekten..Öyle bir site işte burası.Başarılar dilerim..http://www22.brinkster.com/delphisite/cevap.asp?kid=8

Nereden
    Bursa
    Versiyon
    Excel 2013 TR
    Merhaba,
    Öncelikle hemen belirtmeliyim ki "Excel ve VBA'yı ben tamamen biliyorum" diyen bir insana bu güne kadar rastlamadım. Ben de bu kategorinin içerisindeyim. O halde başımdan geçen serüveni anlatırsam belki olaya biraz da olsa çözüm getirmiş oluruz.

Bilenler bilir, ben bana sorulan her soruya "biliyorum" diyemem. Her şeyi bildiğini ifade edenlere de sadece gülerim. Bunu Excel ve VBA için konuşuyorum. Ama belki izafi olarak şöyle denebilir. "Ben bu işi biliyorum diyenlerden neredeyse daha iyi biliyorum." Şimdi bu açıklama ışığında durumu izah edeyim.

95 yılında Excel makrolarını öğrenmek istedim. Çünkü o zaman VBA denen bir şey yoktu. VB olarak ayrı bir program vardı (sanırım VB v3.0) ama VBE-VBA yoktu Excel'de. N e vardı. Makro vardı. Size sunulan bir Dialog (ileti) sayfası ve ve buna ilişkin açılan bir de Makro sayfası vardı. Halen İletişim Kutusu Excel5 hatırası olarak bulunmaktadır. Ama VBE penceresinin eklenmesi ve makro kodlarının VBA kodlamaya dönüşmesi 97 sürümü ile olmuştur. Gerçi bu konuda daha önce yazmıştım ama nerede olduğunu bulamadım. Excel97 ile öğrenmeye çalıştığım makrolama sistemi tamamen bozulmuştu. Sinirlerim alt üst oldu. Çünkü zaten bu konuda yazılmış tek bir satır Türkçe yazı bulunmuyordu. Debelenip öğrendiklerimiz de böylece tarihe mi karışıyordu? Ama ummduğumdan daha mükemmelini bulmuştum. Ki Internetin yaygınlaşması da o zamana denk gelmişti. Hem 97 öğrenmeye çalışıyor, hem VBA ya ısınmaya çalışıyor hem de Internet'i anlamaya çalışıyordum. O zaman ben de sizin gibi düşünmüştüm. Bu nasıl olabilirdi. 70 Milyon nüfusluk bir memlekette kendi diline özgün 97 VBA'sını anlatan tek bir satır yazı yoktu. Ne kitaplarda ne Internet'te. İşte o zaman zor bir göre talip oldum ve hiç geri adım atmadım ve korkmadım. Gaskonyalı Toma gibi Bodoslama daldım VBA'ya . Denedim yanıldım, denedim yanıldım ama en sonunda olayı çözdüm. Bu arada meselenin de ingilizce bildiğimde çözüleceğini zannetmiştim ama yanıldım. Çünkü bazı satırları tercüme ettirmek istediğimde karşıma gelen tercümeyi anlamak daha zor oluyordu.

Nitekim bir iki Alman sitesi ve bir başka ingilizce sitede debulduğum bir iki kodu deneyerek bir çok şey yapabildim. 97 yılı sonunda da o ana kadar öğrendiklerimi "Çek Kasa Ofis Yönetimi" adlı basit programda topladım. Programın bugünkü elimde olan hali hiç sitedekine benzemiyor. :roll: İşte Türkiyede VBA serüveni malesef böyle başladı. benim gibi basit ve hiç bir özelliği olmayan birisi Türkiye'de VBA dilini insanlara anlatan tek site özelliğine sahip oldu. Sonra bu işin kitabını yazmak gerekti diye düşünüm. Öyle kitap yazmak kolay bir iş değildi. Hem yazma kabiliyetiniz olacak, hem Ingilizce bilmeyeceksiniz (aksi halde tercüme yapmaktan ileri gidemezsiniz), hem de olaya vakıf olacaksınız. 2000 yılında kitap yazmayı planladım ve o sıralarda bir yayınevi Makrolarla ilgili bir kitap çıkartmıştı ki hevesle kitabı sipariş verdim. Ertesi gün elimdeydi. İsmini örneklerde sık görürsünüz Çok ama çok değerli Dostum Orhan Kaplan kitabı almış ve bana göndermişti. Sanırım aynı tarihlerde bir çok kişi o kitabı almıştı. Kitap elime geldiğinde ise hayal kırıklığına uğramıştım. 16 yazarın internet siteleri ve kitaplarından derlenmiş ve Excel 95 ve öncesini anlatan ve o an benim hiç bir işime yaramayan Makrolar kitabıydı bu. Tekrar kendi yazdığım kitaba döndüm. (Bu arada Ali Vefa Serçe'nin yine 95 makrolarını anlatan kitabı vardı piyasada). O zamana kadar toparladığım bilgileri bir akış içerisinde vermeye çalıştım.

İşte Türkiye'de VBA'nın malesef gelişim sürecinin başlangıcı böyle oldu. Bunu benim gibi basit birisi yapacağına, daha modern ve daha komplike kişiler yapmalıydı ki ruhlarımız bulsundu. Ama malesef durum böyle oldu.

Şimdi gelelim bazı gerçeklere. Biliyorsunuz bugüne kadar hiç bir şeyi saklamadım.

Kitabın bazı yerlerinde şu tür ibarelere rastlarsınız. "Bu kısımları anlamaya çalışmayın. Bunları şimdilik Kopyala-Yapıştır yöntemiyle aktarın." Evet aynen buna benzer bir kaç ifade bulacaksınız. Bunların bir tanesi API içeren satırlar diğeri ise menü içeren satırlardaydı. API için yine aynı şeyleri söylüyorum. Elbette bu herkes için geçerli değil ama cidden öğrenmeninde size bir faydası olmayacak çünkü sürekli kullanbileceğiniz şeyler değil. Çünkü şu an hazırladığım API.GEN.TR sitesinde bir çok apiyi zaten ne işe yaradığı ile ve örnek dosyası ile bulabileceksiniz.

Diğer bir yer ise Menü koularıydı. İlk zamanlar hakikaten bana da çok karışık gelmişti. "Ula bunlar da ne demiştim." Ama şimdi ise öyle değil tabi. Çünkü komutları ve argümanları tamamen biliyorum ve bahsettiğiniz kitapta yine ayrı bir menü başlığı açtım ve eksik kalan ve o zamanlar belki de bilemediğim bazı menü komutlarını orada açıkladım. okuyunca göreceksiniz ki ne kadar basitmiş aslında.

xl ile başlayan argüman gibi argümanları kitapta anlatmaya kalkarsak tek tek o zaman 10.000 sayfalık kitap yazmak gerekir. Bazı şeyler kullanıldıkça öğreniliyor. Ben de bunların hepsini bilmiyorum. yeri geldiğinde öğreniyorum. Bu nedenle sorularınızı cevaplayan arkadaşlarımızı da mazur görün. Onlarda benim gibi halen öğrenme sürecindeler.

Değerli Savaş bey unutmayınız ki bu işler bir öğrenme sürecidir. Hepimiz bu sürecin içöerisindeyiz. Sadece birimiz daha ilerde diğerimiz daha geride. Katakulli yapanlar ise görüntü olarak ileride görünüyorlar ama siz zamanla onları geçeceksiniz.Bu bir yarıştır. Kim çalışırsa o başarır.

Amma şu kısım önemli.
    Eğer basit ya da komplike programlar yapacaksanız algoritmayı kurabilecek yeteneğe sahip olmalısınız. Bugün bir çok arkadaşın hazırladı programları görüyorum. Evet tamam programda bir çok görsel öğre, API vs vs kullanılmış ama karmakarışık. Hem görüntü hem de kullanıcı kendisini kaybeder Form ve Excel'de bir daha da bulamaz.

Türkiye'de bir zamanlar ve şimdi çoğunlukta programcılık denildiğinde Veritabanı programcılığı anlaşılıyordu. O nedenle bu veritabanı olayları çok fazla revaçta. Ama Excel'de iki satır çözüm yap deseniz kimse bunu yapamıyor. Nedeni Matematik ve Algoritma bilen kişi sayısı çok az. Sizlere en büyük tavsiyem VBA ile birlikte çocuklarınızın kitaplarından da olsa MATEMATİK öğrenmeye çalışın. Matematik öğrenmenin de yaşı yoktur ve hayatta en fazla lazım olana bilimdir. Matematik öğrendiğinizde bazı kodların sırrını daha hızlı kavrayacaksınız. Muhammet Aytaş arkadaşım bilir ben de ki matematik kitaplarını. Bildiğim halde yine de öğreniyorum.

Değerli Sümer,
    Gördüğünüz gibi neredeyse bir çok yerde yazdıklarım çok az arkadaş tarafından anlaşılıyor. Kurmaya çalıştığım sistemin bugün tıkır tıkır işlediğini görüyorum. Birileri bir zamanlar diğerlerine şöyle söylüyordu. "Sayın Korkmaz kendi kurallarıyla oynamayı seviyor." Bu ifadelerden dolayı rencide olmalımıydım yoksa sevinmelimiydim. Ben daha insanlar Internet nedir bilmez iken insanlara bir şeyler anlatabilmek için Web sitesi açmıştım. Şimdi ise bu sitenin bir parçası olan ve çok yakında da küçük bir parçası haline dönüşebilecek bu temiz foruma sahibiz. Bir ailenin bütün fertlerinin rahatça dolaşabileceği, içerisinde herkesin herkese saygılı olduğu, abuk subuk sözler ve fıkraların bulunmadığı, sadece kendi işini yapan bir platform oldu. O nedenle yukarıdaki gibi bir çok eleştiriyi olumlu kabul ediyorum.

Değerli Sümer,
    Asabiyet zihniyeti ve modern anlayış karmaşasıyla benim tavırlarıma ve sözlerime tepki koyanların bir çoğu zamanla yaptıklarının doğru olmadığını gördüler. Şu an göremeyenler ise zamanla görecekler. Önemli olan benim şahsi tavır ve kaprislerim değil, ülke insanına kazandırılan temiz ortamdır. kims ebu ortamı, şahsi kaprisleriyle ve grup zihniyeti ile karalayamaz ve yok edemez. Artık bu forumda da kimse o tiplere prim vermez. Şuna artık inanmaya başladım ki bu site ve forum artık benim değil. (Krallık devriliyor mu nedir acaba :roll: . Hay Allah yumuşamamlıyım. Krallık ölmemeli, hayır.) İşin şakası bir yana, eğer birileri hergün bu foruma gve siteye giriyorsa ben görevimi hakkıyla ifa ettiğime inanıyorum. Bunda çok değerli ağabeylerimin ve kardeşlerimin katkılarını asla unutmuyorum.

Duygulandım yahu daha fazla yazmayayım sanırım epey uzadı yine.

Kıdemli Üye
    Bunca teknik ve güzel duygularla yazılmış yazıların altına benim bu yazım hiç şık durmayacak ama;

Bu VB - VBE - VBA - Veri Tabanı - Delphi - xls - xla - vs. bir yığın kavramların bir ağaç gövdesi misali yada başka bir basit şekilde örneklenerek anlatılması mümkünmü acaba. Yani karşınızda şöyle bir durum var, bu bu işe yarar bu şu işe yarar gibi çok kısada olsa anlatabilirmisiniz?

Yukarıda yazı yazan bir çok arkadaşa ve hocalarıma saygısızlık ettimse affola, belkide yeri ve alaksı olmayan bir soruydu. Ama benim (ve belki bir çok kişinin) koptuğu nokta genel mantığı anlayamamak sanırım.

saygılar

Kıdemli Üye
    Haddim Olmadan KISACA ben bildiğim kadarı ile bilgi vereyim, sizin yazdığınız sırayı referans alarak :

VB - Delphi - C++Builder - Visual C vs vs.. : Bunlar günümüzün gelişmiş GÖRSEL yani NESNEYE YÖNELİK programlama dilleridir. Genel anlamda hepsi aynı işi yaparlar, yani hergün kullandığımız programlar (.EXE) bunlarda yazılır.

Nesneye yönelik demek içerisinde referanslar barındıran Nesneler (TextBox, ComboBox vs. vs.) olan dillerdir.

VBE : Visual Basic Editör , yani VB dilini ve türevlerini derlemek için kullanılan arabirim. VB bir DİLDİR ama VBE bir program, arayüzdür. Derlediği dil VB dir.

VeriTabanı : Verilerin, genellikle başka programlar tarafından kullanılmak üzere depolandığı dosyalardır. Bir çok çeşidi bulunur. Tek dosya veri tabanları ve ilişkisel veri tabanları olarak ikiye ayırabiliriz. Veritabanınız basit bir TXT dosyası olabileceği gibi, birbirine referanslarla bağladığınız, SQL sorguları ile çalıştırdığınız, birbirleri ile etkileşim içerisinde ve %98 veri güvenliği sunan 250 farklı DB dosyasının harmanlanması ile oluşan bir Veri Havuzu da olabilir. Yani ucu bucağı yok.

XLS : Açıklamaya gerek yok sanırım...

XLA : Excel AddIn yani excel eklentisi. Excelin içinde mevcut olmayıp sonradan eklediğiniz dosyalar. XLA lar fonksiyon içerebilir, Makro içerebilir, Özel bir menü ya da bir yardımcı program da içerebilir. Bu tamamen size kalmış..

Umarım az da olsa açıklayıcı olmuştur.

Bu bu işe yarar, şu şu işe yarar demek artık size kalmış. Neler yapabileceklerini yukarıda anlattım. En kısa yol en iyi bildiğiniz yoldur felsefesi ile harakete çıkarak C++ ya da C# daha ii diller diye Delphi bilirken Delphiyi bırakmak olmaz herhalde.

Ayrıca unutmayalım ki EXCEL ÇAMAŞIR YIKAMAZ...

Nereden
    Bursa
    Versiyon
    Excel 2013 TR
    Rica ederiz.

Ben doğru sandığım bilgilerimi aktarmaya çalışayım.

VB ve Delphi gibi diller birer Programlama dilidir. Bu dil programlarını kullanarak son kullanıcılar için bir program hazırlayabilir ya da program hazırlayan programlar yapabilirisiniz. Şimdi o zaman programlama dili kavramını açıklamakta fayda var.

Programlama dillerini aslında basitçe kendi araşlarında ayırıma tabi tutabiliriz.

C dilleri: Bu tür programlama dilleri makineye yakın diller diye tabir edilebilir. Yani programlama zorluğu her ne kadar olsa da makineye hükmedebilen manasında kullanıyorum. Yani makineye yakın diller ile, donanıma daha fazla hükmedebilirsiniz. Elbette Assmbler gibi makine dillerini bilenler bu işi daha iyi yapabilirler.

Delphi (pascal) Gibi Diller: Biraz olmadı ama başka isim aklıma gelmedi. Bu diller orta diller seviyesindedir. İnsana hem de makineye neredeyse eşit mesafededir.

Basic Dilleri: İnsana yakın dillerdir. Öğrenmesi daha kolaydır ama diğerleri gibi rahatlıkla donanıma hükmedemezsiniz. Ama programcı için kolaydır kullanılması ve öğrenilmesi.

Sanırım en azında buraya kadar bir şey anlaşıldı. Şimdi gelelim diğerine.

VBA yani Visual Basic for Application dili:
    Aslında böyle bir program yoktur. Adı üzerinde Application (uygulama) için geliştirilmiş Visual Basic progralama dilidir. Yani Excel'de Excel Application'u için geliştirilmiş. AutoCad'de AutoCad için geliştirilmiş VB dilidir. Temel yapı olak VB yi kullanır. Ama kullanıldığı uygulamaya göre uyarlanmış detaylar ve yapıları bulunmaktadır.

Aslında SQL de böyledir. Kendine özgü bir editörü yoktur. Uygun olan programda kullanılan bir ara dildir. (SQL Server'dan bahsetmiyorum)

Şimdilik bu size ışık tutacaktır kanaatindeyim.

Kıdemli Üye
    Şimdilik bu size ışık tutacaktır kanaatindeyim.
    muhakkak ki bana ve diğer merak eden (şayet varsa) arkadaşlara her zaman olduğu gibi verdiğiniz bilgiler bir ışık tutmakta. Ancak benim burada anlatamadğım "Anlayamadığım" konular var, inşallah zaman içinde kafamızda herşey yerli yerine otururda daha iyi anlayabilirim.

Yani örneğin bu sabah karşılaştığım bir konu: Daha önce forumda da sormuştum bu Paket programlarla ilgili bir araştırma ve sıkıntı içinde olduğumu. şimdi bilgisayarıma yüklettiğim LOGO GOLD 2 demosunda hemen gözüme üst araç çubukları menüsünde bulunan MAKRO OLUŞTUR komutu gözüme çarptı. Bu programla ilgili özelde ihtiyaç duyduğumuz ve SATIŞ ve DAĞITIM sistemleri üzerine yazılan programlarda mevcut olan bazı şeylerin olmadığını kısmen anlayan/satan kişi ile yaptığımız incelemede gördük. Bu makro oluştur yöntemi ile kısa yollar oluşturabiliyorum. Peki bu genelinde olmayıpta olmasını istediklerimizi oluşturma hakkı verir demek mi? Satan kişiye sordum, kısa yol olarak öreneğin Ana menüden Faturalar penceresine gitmenin kısa yolunu oluşturmak anlamında kullanıldıklarını söyledi, daha detayda ne yaptığını şu an onlarda bilmiyor.

Ben bu tür programların veri tabanına ulaşarak; yine örneğin şu cari hesaba şu ürün gruplarında şu iskontoyu yap, diğer şu grupta şunu yap yada yapma gibi tanımlamaları kişiselleştirme hakkı yada yetkisi veriliyormu onu merak ediyorum.

Bu söylediklerimi tanışalı daha 24 saaat bile olmayan b,ir programda yaparım anlamında değil ama bu programı alırsam ileride bunları yaptırabilirim demek mi?

Gel Düzce gel..

Kıdemli Üye
    Alıntı M. Temel Korkmaz Nickli Üyeden Alıntı
    Matematik öğrenmenin de yaşı yoktur ve hayatta en fazla lazım olana bilimdir. Matematik öğrendiğinizde bazı kodların sırrını daha hızlı kavrayacaksınız. Muhammet Aytaş arkadaşım bilir ben de ki matematik kitaplarını. Bildiğim halde yine de öğreniyorum.
    Değerli Temel Hoca'nın yazılı ve sözlü hazinesinden,hatta sanal'ından (kablonet)geçinen :mrgreen: birisi olarak yukarıda geçenleri teyit edebilirim.

Bana herhangi bir kitap ve ya bil.programı(Shareware) lazım olduğu zaman ilk önce Temel Hoca'ya başvururum,sağolsun kendisi beni hiç bir zaman geri çevirmemiştir.
    Eee,ne yapalım yani madem ki hemşehriyiz Temel Hoca'ya bizim kahrımızı çekmekten başka bir şey kalmıyor.:mrgreen:

Kıdemli Üye
    Bu tarz paket programların içinde bulunan makro kaydetme işlemi, sadece klavye vuruşlarını dikkate alır. Yani şöyle izah edeyim, siz iişlem yaparken, iki sefer Enter yaptınız ardından 1 e ve iki sefer Enter a bastınız vs ... gibi işlemleri tutar.Sizin datasase ulaşmanıza falan imkan sağlamaz.

Ama eğer kullanılan veritabanı SQL Server olursa Excel ile veya başka bir program ile veritabanına ulaşarak değişiklik yapmanıza imkan vermektedir.

Yada direk olarak SQL Server da bulunan yardımcı programlar ile SQL komutları yazarak veritabanı üzerinde istediğiniz değişiklikleri yapmanıza imkan verir...

Üye
    anlattıklarınızı çok iyi anladım Temel Hocam. bana gerekli olan şey forumu çok iyi takip etmek. fakat forumda okuduğum mesajlarda anlamadığım bir nokta olursa arkadaşlardan açıklamalarını istemeye devam edeceğim, eğer uygun görürseniz. bu benim açtığım bir konu olabilir de olmayabilir de. artık açıklama yapıp yapmama kararı da ilgili arkadaşın olacaktır, buna sonsuz saygım var. ayrıca bu şekilde forumun öğretici bir özellik kazanacağını da düşünüyorum.

kitap konusunda size tamamen katılıyorum. VB için kitap konusunda da alışveriş sitelerinde arama yapmıştım önce. ama microsoft yayınlarının tamamı ingilizce (veya ben Türkçe olanını göremedim). microsoft gibi bir kuruluş bunları neden yayınladığı ülkelerin dillerine çevirmez anlamıyorum (microsoft programlarını en iyi microsoft kitaplarının anlatacağını düşündüğüm için bu örneği verdim).

Algoritma kurmak konusunda ise kendime çok güveniyorum. gerçi hiç şu tuhaf şekillerle çizilen algoritma şemaları kurmadım bugüne kadar, o şekilleri öğrenmedim de. genelde direkt programı yazarım. yazarken, çalıştırarak denemelerle bulurum hatalarımı. örneğin henüz bitirmediğim, epeydir ara verdiğim bir vergi iadesi programı var (excelde makrolarla hazırlıyorum). bitirdiğim kısımda forumdan büyük yardımlar aldım. bitirene kadar da alacağım. bir de birkaç tane internetten alıp incelediğim (aslında şöyle bir kullanılabilirliğine baktığım) vergi iadesi yazma programları var. benimki baktıklarımın hepsinden kolay, hepsinden rahat kullanılır olacak. bitirdiğimde (vergi iadesi dönemine kadar bitireceğim inşallah), eğer biraz cesaretim de olursa sizlerle paylaşıp görüşlerinizi isteyeceğim. matematikte ise kötü değilim, bu yüzden çoğu şeyi rahatça anlayabiliyorum.

şimdi Sayın MUSTAFA AVCI'ya teşekkür etmek istiyorum. bilmediği terimleri sormakla bana güzel bir kapı açmış oldu. çok merak ettiğim birşey var. bunu çok zaman önce sormalıydım ama o zaman o konuya Temel Hocam'ın dediği gibi bodoslama daldığım için sonradan utanıp soramamıştım. evet, benim öğrenmek istediğim de şu:

"ADO NEDİR?"

forumda Excel'de ADO ve SQL bölümü açıldığında ilk mesajlardan biri (belki de ilki) benimdi. o mesajda bu soruyu sormam gerekirken biraz da heyecanla başka birşey sormuştum. şimdi bana da ADO'yu açıklayabilirseniz ben de bu konuya daha bilinçli olarak yaklaşabilirim.

şunu belirteyim ki program yazmayı çok seviyorum. bana inanılmaz bir zevk veriyor. uğraşırken herşeyi unutuyorum. şu anda hiçbir programlama dilini bilmiyorum desem yalan olmaz. en iyi bildiğim şey Excel VBA. fakat bunun yanında en az bir programlama dilini (ki görünüşe göre bu Delphi olacak) öğreneceğim.

hazır konuyu dağıtmışken son olarak Cemil Gökmen'in Veri Denetimi kitabından bahsetmek istiyorum. gördüğüm kadarıyla forumda bu kitaptan bahsedilmemiş (bahsedilmiş de ben görmemiş olabilirim lütfen affedin). sitenin sipariş bölümünden anladığım kadarıyla özet tablo raporunu anlatan bir kitaptı. daha doğrusu hem özet tabloyu hem de özet tabloyu kullanarak excelde muhasebe tabloları hazırlamayı öğreten bir kitaptı. muhasebeden hiç anlamam ama özet tablonun ne olduğunu deli gibi öğrenmek istediğimden dolayı hiç düşünmeden kitabı aldım. kitap bir harika. özet tabloyu çok iyi bir biçimde öğrendim. fakat söylemek istediğim şey bu değil. kitabın kapağına bakan birisi özet tabloyu anlattığını kolayca anlayabilir. ben kitaba çalışırken neredeyse her sayfayı çevirişimde "ulan ben de exceli kullanmasını bildiğimi sanırdım, meğer daha hiçbirşey bilmiyormuşum" dedim kendi kendime. uzun uzun yaptığım bir sürü işi bir iki tıklamayla halledebileceğimi gördükçe hem hayret ettim, hem de sürekli içimden Cemil Bey'e teşekkür ettim. şimdi tekrar söylüyorum:

BU KİTABI YAZDIĞINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM CEMİL BEY

artık bu kadar yazdığım yeter sanırım, epey uzattım. buraya mesaj yazan herkese çok teşekkür ederim, Saygılarımla...

Forum Yöneticisi
    Nereden
    İstanbul
    Versiyon
    Excel 2003 TR
    Merhaba.
    "ADO NEDİR?"
    Ben de bu soruyu sorduğunuz için teşekkür ederim Savaş bey .

hazır konuyu dağıtmışken son olarak Cemil Gökmen'in Veri Denetimi kitabından bahsetmek istiyorum. gördüğüm kadarıyla forumda bu kitaptan bahsedilmemiş (bahsedilmiş de ben görmemiş olabilirim lütfen affedin). sitenin sipariş bölümünden anladığım kadarıyla özet tablo raporunu anlatan bir kitaptı. daha doğrusu hem özet tabloyu hem de özet tabloyu kullanarak excelde muhasebe tabloları hazırlamayı öğreten bir kitaptı. muhasebeden hiç anlamam ama özet tablonun ne olduğunu deli gibi öğrenmek istediğimden dolayı hiç düşünmeden kitabı aldım. kitap bir harika. özet tabloyu çok iyi bir biçimde öğrendim. fakat söylemek istediğim şey bu değil. kitabın kapağına bakan birisi özet tabloyu anlattığını kolayca anlayabilir. ben kitaba çalışırken neredeyse her sayfayı çevirişimde "ulan ben de exceli kullanmasını bildiğimi sanırdım, meğer daha hiçbirşey bilmiyormuşum" dedim kendi kendime. uzun uzun yaptığım bir sürü işi bir iki tıklamayla halledebileceğimi gördükçe hem hayret ettim, hem de sürekli içimden Cemil Bey'e teşekkür ettim. şimdi tekrar söylüyorum:

BU KİTABI YAZDIĞINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM CEMİL BEY
    Bu husustaki görüşlerinize katılıyorum. Her ne kadar elimden geldiğince kitabın reklamını yapmaya çalışsam da demek ki iyi bir reklamcı değilim.

Bence Cemil Bey'in bu güzide eseri hakettiği ilgiyi hiç ama hiç görmüyor. Uzun zamandır özet tabloyu kullanan (ve de etkin kullandığını zanneden) biri olarak kitabın bir bölümünde "...belki de excelin %50 sini oluşturan özet tablo..." benzeri ibareyi ilk gördüğümde pek te şaşırmamıştım. Bu kitabı elime geçtikten sonraki birkaç gün boyunca hiç elimden bırakmadım, bırakamadım. Sayın hocama o günlerdeki heyecanımı aksattığım mailimin içeriği halen aklımda. Fonksiyonlarla ya da o zamanlar olmayan makro bilgimle attığım taklaları hatırlıyorum :lol: . Oysa ki anahtar burnumun dibindeymiş.

Özet tabloyu öğrendikten sonra işyerindeki çalışma hayatımda çok büyük değişiklikler oldu. Neredeyse işimin tamamına yakınını artık özet tablo ile yapıyorum. Excelin 65.536 satırlık sınırını özet tablo ile aşmanın tadına varıyorum :wink: . Birkaç tıklama ile 0 hatalı sonuçlara ulaşmanın keyfine tabi ki... Eskiden hazırlamak için günlerimi harcadığım dosyaları şimdi birkaç dakikada hazırlıyorum.

Savaş Bey'in dediği gibi iyi ki bu kitabı yazmışsınız, iyi ki bilginizi tecrübenizi bizlerle paylaşmışsınız Cemil hocam. Ve iyi ki Cemil hocamı bu maceraya sürüklemişsiniz Temel Hocam...

Hepinize en içten selam ve saygılar... Allah sizlerden razı olsun...

Nereden
    Bursa
    Versiyon
    Excel 2013 TR
    Merhaba,
    Eve geldim foruma girdim gündüz bıraktığım yerde kalmamış.

Beyler sanıyorum ben anlatamadım. Cemil Gökmen dendiğinde söylediğim ifadeler şaka ya da abartılı değil. E böyle bir kişinin yazdığı kitabın reklamını yapmamamız doğal. Çünkü ne zaman reklam vari bir şey yapsak insanlar anlamıyor. ters tepki yapıyor sanki.

Asıl değinmek istediğim konu ise ADO konusu. Burada teknik bilgi vermek yerine, ne olduğunu açıklayabilmek için basit açıklama yapacağım.

Bir tane fiziksel veri deponuz yani veri tabanınız var. Bu veri tabanındaki verilere ulaşmanın bazı yöntemleri vardır. İşte bunklardan bir tanesi de ADO dediğimiz yöntemdir. Eskiden DAO da kullanılırdı. Gerçi halen kullanılıyor. Ama ADO'nun üstünlüğü ve yeni nesil olması tartışılmaz tabi ki.

A: ActiveX
    D: Data
    O: Object

ActiveX'in oluşturulan nesne kümeleri olduğunu biliyoruz. Basit bir örnek vermek gerekirse TextBox bir nesnedir. Bu nesnenin bilgileri OCX dosyasında bulunur. Biz bu nesneyi kullanacaksak nesneye ilişkin OCX dosyasının çalıştığımız platformda kullanım için seçili olması gerekir. Tools/References bu işe yarar.

Şimdi aslında bu ADo dediğimiz olay başlı başına bir işe yaramaz. Bir yerde bir veritabanı var. Diğer yerde de bu veritabanını kullanacağınız bir program dili var. VBA gibi. Eğer bu VBA dilinin içerisinde ADO kütüphanesini seçili hake getirirseniz siz, bu kütüphanenye ait bütün kodları kullanabilirsiniz demektir. Bu kodlar ile VBA veritabanına bağlantı kurabilirsiniz. Veri alış verişi yapabilirsiniz. Yani bir nevi ara dil dersek hata yapmış olmayız.

Kısaca VBA platformunda (bu VB de olur başka dilde olabilir) kullanılan bir bağlantı ile veritabanına ulaşma işini görür.

Hani deniyor ya kapalı bir dosyaya mdb ya da organize edilmiş xls dosyasına nasıl erişeceğim. İşte bu nesne modelinine ait kütüphaneyi kullanarak erişebilrisniz. Ondan sonra ister bu kütüphanenin size sunduğu kodları kullanarak veri alın gönderin ister SQL sorgulama dilini kullanın.

Aslında daha teknik ifade edebilirdim. Ama anlaşılması için bu tarzda yazdım.

Kıdemli Üye
    Aslında daha teknik ifade edebilirdim. Ama anlaşılması için bu tarzda yazdım.
    Bu açıklamaya bence hiç gerek yoktu, bunu bilmeyen yoktur sanırım. :?:

Temel hocam tek kelimeyle harika yazmışsınız, bu söylediklerinizi okuyan insan/insanlar bu işlemi yapabilecek olsalarda olmasalarda konuyu anladığından emin olabilirsiniz.

Bu durumu forumda kalıcı hale getirebilsek yani kısaltmaları veya konuları,
    teknik bilgi vermek yerine, ne olduğunu açıklayabilmek için basit açıklama yapacağım.
    şeklinde yapabilsek kullanıcı üye sayımız ile aktif kullanıcı üye sayımız doğru orantılı olarak artacak ve tadından yenmeyecektir. :!:

Çünkü burası bir nevi okul ise her sınıftan insan var ve arkadan hep yenileri gelecek. Konuyu dağıtmak istemem konu (ADO) teorik olarak anlaşılmıştır hocam. Saygılar

Üye
    Merhaba,
    bu konuya yazılan son mesajı okuduğumdan beri kafamı birşey kurcalıyor ama ne olduğunu bir türlü bulamıyordum. Sonunda buldum:

Alıntı M. Temel Korkmaz Nickli Üyeden Alıntı
    Hani deniyor ya kapalı bir dosyaya mdb ya da organize edilmiş xls dosyasına nasıl erişeceğim. İşte bu nesne modelinine ait kütüphaneyi kullanarak erişebilrisniz. Ondan sonra ister bu kütüphanenin size sunduğu kodları kullanarak veri alın gönderin ister SQL sorgulama dilini kullanın.
    Temel Hocam bu söylediğinizle ilgili sormak istediklerim var. benim SQL ile ilgili sıkıntımı hatırlıyor musunuz bilmiyorum (NULL ve makro içindeki sıkıntı). şimdi söylediklerinizden farklı bir veritabanına (ben burada Oracle'ı kastediyorum) bağlanıp veri almak için ADO kullanabileceğimi anladım. eğer cidden böyleyse ADO öğrenebileceğim güzel bir kitap var mı, bana tavsiyede bulunabilir misiniz acaba? ADO öğrenmek istiyorum ama bunu önce sağlam bir kitaptan yapmalıyım. yoksa mantığını anlayamam. tabi ondan sonra da ADO ile oracle'a erişip program yazmak var sırada. iyi çalışmalar...

Nereden
    Bursa
    Versiyon
    Excel 2013 TR
    İşte bu zor bir soruydu.

Ben bir konuyu öğrenecek isem o konu hakkında piyasada ne kadar kitap varsa ve internette ne kadar doküman varsa toplarım ve önce nereleri benim işime yarar diye bu kitapları bir gün saatlerce incelerim. Print aldığım sayfaları önüme koyarım. Ama bu işleri bilgisayarın başında yapmam. Yanlız bir ortamda yaparım. Her şeyi sıraya koyar ve sonra uygulamaya geçerim bu neredeyse 1 haftamı bile alabilir.

Bu nedenle size 1 kitap tavsiyesi yapamam. Farkında iseniz bana VBA öğrenmek için soranlara da bir tek tavsiye yapmıyorum. Bu nedenle bir kitap hiçbir işe yaramaz.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)