Hey there!

It looks like you're enjoying Hesaptablosu - Akademik Excel Forumu but haven't created an account yet. Why not take a minute to register for your own free account now? As a member you get free access to all of our forums and posts plus the ability to post your own messages, communicate directly with other members and much more. Register now!

Already a member? Login at the top of this page to stop seeing this message.

Toplam 10 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Exelde hücreye otomatik olarak takvim ve saat eklemek

Yeni Üye
    Nereden
    Antalya
    Versiyon
    Excel 2010 TR

Exelde hücreye otomatik olarak takvim ve saat eklemek

Yapmakta olduğum bir çalışma için C ve D sütunlarından herhangi birine bir rakam yazdığım zaman A hücresine otomatik olarak günün tarih ve saatini otomatik olarak yazmasını exelde yapabilirmiyim. Exel 2010 kullanıyorum.

Forum Yöneticisi
    Nereden
    Tekirdağ
    Versiyon
    Excel 2010 TR
    Merhaba,
    Aşağıdaki kodları deneyerek istediğiniz şeyin olup olmadığını bildirirsiniz.
    Kodları çalışma sayfanızın kod bölümüne yapıştırmalısınız. İyi çalışmalar..

Kod:
    Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
    Dim t As Date
    Dim s As Date
    t = Format(Date, "dd-mm-yyyy")
    s = Format(Time, "hh:mm")
    If Target.Column = 2 Or Target.Column = 3 Then
        If IsNumeric(Target) Then
            Range("A" & Target.Row).Value = t & " " & s
        End If
    End If
    End Sub

Yeni Üye
    Nereden
    Antalya
    Versiyon
    Excel 2010 TR

Hata veriyor

Visual basic makrosu, bir söz dizimi hatasıyla başlatılamıyor
    hatası veriyor.

Forum Yöneticisi
    Nereden
    Tekirdağ
    Versiyon
    Excel 2010 TR
    Sayın fasuk,
    Office 2003 ve Office 2007 versiyonlarında herhangi bir hata mesajı almıyorum. Office 2010 kurma şansım olmadığı için kodların neden hata verdiği hakkında bir fikrim yok.
    Dilerseniz bekleyelim, Office 2010 kullanan bir arkadaşım size yardımcı olacaktır.

Yeni Üye
    Merhaba,

Eski bir konuyu gün yüzüne çıkarıyorum belki ama lütfen banada yardımcı olun..

Ben bir ziyaretçi listesi oluşturdum. Yukarıdaki kod nispeten işimi gördü ancak bir sorunum ve yapmak istediğim başka birşey var.

GİRİŞ ve ÇIKIŞ saati işlemem gerekiyor; ben bunu listeme buton ekleyerek yapabilirmiyim mesela A satırına gelen kişinin bilgilerini girdim ardından giriş butonuna tıkladığımda GİRİŞ hücresine saat bilgisi otomatik girsin, ÇIKIŞ butonuna tıkladığımda ÇIKIŞ hücresine otomatik olarak saat girsin.

Eğer bu fiziksel olarak imkansızsa (her satıra buton eklemek vb.) mesela; KİMLİK NO girdiğimde GİRİŞ hücresine o anki saati eklesin, ziyaretçi kart no yazdığımda ÇIKIŞ hücresine o anki saati girsin.

Sonuç olarak dediğim gibi yukarıdaki kod işimi nispeten gördü, (kimlik no yazdığımda saati girebiliyorum) ancak aynı çalışma dosyasına yeni bir kod giremedim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Forum Yöneticisi
    Nereden
    Tekirdağ
    Versiyon
    Excel 2010 TR
    Merhaba,
    Her iki şekilde de yapmak istediğiniz şey mümkün. Siz nasıl yapmak istediğinize karar verin, halledelim.
    1. seçenek: İki tane buton koyabilirsiniz. Bu butonlardan birisi giriş saatini işler diğeri de çıkış saatini işler.
    2. seçenek: A sütununa T.C. Kimlik no girdiğinizde G sütununa giriş saatini yazar, B sütununa ziyaretçi kart no yazdığınızda H sütununa çıkış saatini yazar.
    3. seçenek: Ziyaretçinin adını soyadını, kimlik numarasını ve diğer tüm bilgilerini yazdınız diyelim. Mouse ile giriş hücresine çift tıklarsanız o anki saati işler. Bu çift tıklama giriş hücresine yapıldığı için giriş saati olmuş olur. Çıktığında ise çıkış hücresine fare ile çift tıklarsanız o anki saati çıkış hücresine ekler. Bu da çıkış saati olur.
    4. seçenek: ..... Eğer bunların haricinde sizin aklınıza başka bir yöntem gelirse onu da paylaşın, olabilirliğine bakalım.

Yeni Üye
    Hızlı cevabınız ve ilginiz için öncellikle teşekkür ederim.

Aslında çift tıklama olayının kodunu buldum. Diğerlerini boş verip bu konu üzerine yoğunlaşacak olursak;

Kod:
    Private Sub Worksheet_BeforeDoubleClick(ByVal Target As Range, Cancel As Boolean)
    Cancel = True
    Selection.Cells = Format(Time, "hh:mm")
       End Sub
    kodu bir şekilde işimi görmekte tek sorun şu, bu komut girildiğinde hangi hücreye çift tıklarsam oraya saat ekliyor. Bu tam olarak bir sorun teşkil etmemekle birlikte eğer mümkünse benim GİRİŞ-ÇIKIŞ verilerimi gireceğim H ve I sütunlarında otomatik saat eklesin bunun dışındaki hücrelerde çift tıklama işe yaramasın..

Forum Yöneticisi
    Nereden
    Tekirdağ
    Versiyon
    Excel 2010 TR
    Aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.
    Kod:
    Private Sub Worksheet_BeforeDoubleClick(ByVal Target As Range, Cancel As Boolean)
    Cancel = True
    If Target.Column = 8 Or Target.Column = 9 Then
        Target = Format(Time, "hh:mm")
    End If
    End Sub

Yeni Üye
    Ne kadar kolay bir yerde takılmışım değil mi ? Cahillik böyle birşey işte.. Çok teşekkürler.. Dualarım sizinle..

Forum Yöneticisi
    Nereden
    Tekirdağ
    Versiyon
    Excel 2010 TR
    Dualarınız için teşekkürler. İyi çalışmalar..

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)