Toplam 16 sonuçtan 1 ile 16 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Excelde Etiket Formatı Oluşturma ve Basma

Yeni Üye
    Nereden
    ankara

Excelde Etiket Formatı Oluşturma ve Basma

Merhaba arkadaşlar elimde adı soyadı adres şehir gibi liste var.Bunları yapışkan A4 etikete bastırmayı düşünüyorum.Listeyi otomatik olarak etiket formatına koyacak bir excel programı varmı?Piyasada kullanılan normal etiket boyutları
    64x34mm ---Bir A4 Boyutunda 24 adet etiket var.
    63,5 x 38,1 mm --Bir A4 Boyutunda 21 adet etiket var.
    63,5 x 46,6 mm --Bir A4 Boyutunda 18 adet etiket var.
    63,33 x 25,4 mm --Bir A4 Boyutunda 33 adet etiket var.
    Bunlardan birine uygun çıktı verecek etiket bastırma yapabilen excel çalışması varsa buraya ekleyebilirseniz memnun olurum.Şimdiden teşekür ederim.

Forum Yöneticisi
    Nereden
    Tekirdağ
    Versiyon
    Excel 2003 TR
    Merhaba,
    Bunun için Microosft Word programının "Adres-Mektup Birleştirme" özelliğini biraz inceleyin derim.

Yeni Üye
    Nereden
    ankara
    Alıntı yakupkaraman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    Bunun için Microosft Word programının "Adres-Mektup Birleştirme" özelliğini biraz inceleyin derim.

Excelde liste halinde sonrada ekleme veya düzenleme yapabileceğim bir çalışma arıyorum.

Kıdemli Üye
    Nereden
    İstanbul
    Versiyon
    Office 2003/2010
    Kimi zaman bende etiket basma gereği duyuyorum. Ben Access ile Exceli bir arada kullanarak etiket basıyorum.

Yaptığım işlemleri sıralarsam size yardımcı olabileceğini düşünüyorum.

Öncelikle bir Access dosyası oluşturuyor "Tablolar" kısmına gelip Dosya - Dış veri Al - Tabloları Bağla diyerek istediğim Excel dosyası ile bağlantılı hale getiriyorum.

Daha sonra Raporlar bölümünden "Yeni" Rapor sayfası hazırlamak için "Yeni" tıklıyor ve Etiket Sihirbazı seçeneğini seçerek tablo bağlantısını da Az önce tablolarda oluşturduğum tabloyu gösteriyorum. Sonra ileri seçeneğiyle istediğim Etiket formatlarını seçerek işlemi tamamlıyorum.

Bu işlemlerden sonra Excelde değiştirdiklerim Access'teki tablomda değişeceği için Raporum da ona göre şekilleniyor. Eğer istediğiniz ayarı tutturamazsanız Tasarım görünümünde ince ayarlarını düzenleyebilirsiniz.

Hayırlı günler.

Moderator
    Nereden
    İstanbul
    Versiyon
    Excel 2003 TR
    Sayın AkmaN,

Yakup Bey'in önerdiği Word'un "Adres-Mektup Birleştirme" özelliğini incelerseniz Access ile yaptığınız işlemlere göre daha kolay ve kullanışlı olduğunu tecrübe edeceksiniz diye düşünmekteyim.

Kıdemli Üye
    Nereden
    İstanbul
    Versiyon
    Office 2003/2010
    Alıntı Salih Koca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın AkmaN,

Yakup Bey'in önerdiği Word'un "Adres-Mektup Birleştirme" özelliğini incelerseniz Access ile yaptığınız işlemlere göre daha kolay ve kullanışlı olduğunu tecrübe edeceksiniz diye düşünmekteyim.
    Salih hocam tavsiyeniz üzere ilk ihtiyacımda deneyeceğim.

Teşekkürler.

Yeni Üye
    Nereden
    ankara
    Alıntı Salih Koca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın AkmaN,

Adres-Mektup Birleştirme işi uzun ve zahmetli.

Benim düşündüğüm.

Şöyle izah edeyim.

1) 300 kişilik hazır liste var diyelim.Bu listeyi excele yapıştırınca etiket formatına otomatik yapışarak hazır çıktı alınacak.
    2)Veya excelde listeye veri girdiğinde otomatik etiket formatına geçecek.

3)18 -21-24-33 adetli etiketlerden herhangi biri ile çalışmak.Demek istediğim mesela 24 lü etikete göre excel çalışması yapılabilir.

.

Kıdemli Üye
    Nereden
    İstanbul
    Versiyon
    Office 2003/2010
    Adres Mektup birleştirme konusunda bende sizin gibi bilgi sahibi değilim. Ancak yukarıda anlattığım yöntemi denediniz mi?

Bende aynen yapmak istediğiniz işlemi yapıyorum. Access ile bir dosyayı Excel dosyama bağladıktan sonra etiket formatını oluşturdum. Ne zaman Excelde değişiklik yaparsam Accessteki dosyam değişip yazdırılabilir durumda oluyor.

Moderator
    Nereden
    İstanbul
    Versiyon
    Excel 2003 TR
    Sayın forum004,

Adres-Mektup Birleştirme işleminin uzun ve zahmetli olduğu yönündeki görüşünüze katılmıyorum, aradığınız iş için en uygun araç bu özelliktir. İstediğiniz etiket tanımı da Word'de etiket tanımları arasında mevcuttur, bulamamanız durumunda pratik bir şekilde tanımlamanız mümkündür.

Yine de bu özelliği denemek/kullanmak istemiyorsanız vakti müsait olan arkadaşların size Excel ile çözüm konusunda yardımcı olacaklardır diye tahmin ediyorum.

Selamlar.

Yeni Üye
    Nereden
    ankara
    Alıntı akmaN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Adres Mektup birleştirme konusunda bende sizin gibi bilgi sahibi değilim. Ancak yukarıda anlattığım yöntemi denediniz mi?

Bende aynen yapmak istediğiniz işlemi yapıyorum. Access ile bir dosyayı Excel dosyama bağladıktan sonra etiket formatını oluşturdum. Ne zaman Excelde değişiklik yaparsam Accessteki dosyam değişip yazdırılabilir durumda oluyor.
    Adres Mektup birleştirme yöntemini denedim.Netice alamadım.
    Sayın akman sizin çalışmanızı buraya ekleyebilirmisiniz.?

Kıdemli Üye
    Nereden
    İstanbul
    Versiyon
    Office 2003/2010

Başka sitelerden resim eklemek benimde hoşuma gitmiyor ama başka şekilde anlatamadım.

Kıdemli Üye
    Nereden
    İstanbul-Küçükçekmece
    Versiyon
    2010
    merhaba sn forum004
    mail adresinizi verirseniz kendi kullandığım dosyayı size atabilirim
    siz de buradan kodlara bakarak kendi istediğiniz şekilde başka ebatlara
    uygularsınız.
    kullandığım şablon 30*45 a4 lazer etikete baskı alır
    üç satırdır ve kaç etiket istiyorsanız sayısını yazarsınız
    birisinin bittiği yerden diğeri başlar ve devam eder.

bu etiket sayfasını hazırlamamda en büyük yardımı üstadımız sn.Muhammet Temel Korkmaz hocamızın bitmek tükenmek bilmez yardımseverliğine borçluyum. Kendisini burada tekrar saygı ile selamlıyorum.
    Size de tavsiyem bir an önce MTK nın kitaplarını edinin.

Saygılarımla

Yeni Üye
    Nereden
    ankara
    Alıntı Kemal Durmuş Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba sn forum004
    mail adresinizi verirseniz kendi kullandığım dosyayı size atabilirim
    siz de buradan kodlara bakarak kendi istediğiniz şekilde başka ebatlara
    uygularsınız.
    kullandığım şablon 30*45 a4 lazer etikete baskı alır
    üç satırdır ve kaç etiket istiyorsanız sayısını yazarsınız
    birisinin bittiği yerden diğeri başlar ve devam eder.

bu etiket sayfasını hazırlamamda en büyük yardımı üstadımız sn.Muhammet Temel Korkmaz hocamızın bitmek tükenmek bilmez yardımseverliğine borçluyum. Kendisini burada tekrar saygı ile selamlıyorum.
    Size de tavsiyem bir an önce MTK nın kitaplarını edinin.

Saygılarımla
    Mailim
    forum004@hotmail.com

Gönderebilirseniz memnun olurum.

Moderator
    Nereden
    İstanbul
    Versiyon
    Excel 2003 TR
    Merhaba,

Ben yine de Adres-Mektup Birleştirme (AMB) özelliğini adım adım izah etme ihtiyacı hissettim. Aşağıdaki açıklamalar umarım yardımcı olur.

• MS Word programını çalıştırın.
      .
    • Görünüm | Araç Çubukları | Adres Mektup Birleştirme komutu ile AMB araç çubuğunu etkinleştirin.
      .
    • AMB araç çubuğundaki ilk düğme olan Ana Belge Ayarı yardımı ile Etiket'i seçin.
      .
    • Hangi tür etiket kullanmak istiyorsanız listedeki tanımlı etiket türlerinden seçin, ya da özel tür komutu ile kendi etiketlerinizin ebatlarını tanımlayın.
    • Sayfanız seçtiğiniz etiket türüne uygun boyutlarda bölümlenmiş olacaktır. Etiketiniz ile ilgili tüm ayarları ilk kutucukta yapacağınızı unutmayın.
      .
    • AMB araç çubuğunda Veri Kaynağını Seç düğmesi ile verilerinizin bulunduğu veri kaynağına bağlanın. Veri kaynağınız Excel / Access dosyasında olabileceği gibi birçok veritabanı ortamında da olabilir ve ODBC seçeneği ile doğrudan veriabanınıza da (SQL Server vb.) bağlanabilirsiniz.
      .
    • Sonraki adımda verilerinizin bulunduğu tabloyu (Excel için çalışma sayfasını) seçin.
      .
    • AMB araç çubuğundaki Birleştirme Alanları Ekle komutu ile tablonuzdaki hangi alanları etiketinize eklemek istiyorsanız ekleyin.
      .
    • Sonrasında eklediğiniz alanları etiketinizde hangi yerde, hangi biçimde görmek istiyorsanız buna uygun şekilde yerleşim yapın ve biçimlendirme ayarlarınızı belirleyin. Verilerinizin yazım şekline de (Tümü Büyük Harf / Tümü küçük harf vb.) bu esnada isteklerinizi uygulayabileceğinizi unutmayın. Bunun için ilgili alana sağ tıklayıp Alanı Düzenle komutundan yararlanabilirsiniz.
      .
    • Etiketinizin yerleşimini tamamladıysanız nasıl göründüğünü öğrenmek için AMB araç çubuğundaki Birleşik Verileri Görüntüle düğmesinden (Simgesi şeklindedir) yararlanabilirsiniz.
      .
    • İlk kutudaki etiket görünümü tam istediğiniz gibi olduysa AMB araç çubuğundaki Etiketleri Yay komutu ile aynı ayarları tüm etiketlere (kutulara) uygulayın. Diğer etiketlere Next Record ile başlayan ibareler eklenecektir.
      .
    • Yine Birleştirilmiş Verileri Görüntüle komutu ile tam sayfa etiketlerin nasıl göründüğünü bu aşamada da öğrenebilirsiniz.
      .
    • Tasarım işiniz bittiyse AMB araç çubuğundaki Yeni Belgeyle Birleştir ya da Yazıcı ile Birleştir komutunu kullanabilirsiniz. Benim tavsiyem ilkini kullanarak ekranda etiketlerinizin istediğiniz şekilde olduğunu görü emin olarak sonrasında Word'un otomatik oluşturduğu ve tüm verilerinizin etiketlere yazıldığı bu dosyayı yazıcıya göndermenizdir.

Süreç çok karışık gibi görünürse de uygulaması oldukça kolaydır. Eliniz alıştığında yukarıda anlattıklarım 1 dakikanızı bile almayacak işlemlerdir.

Yukarıda anlatılan işlemlerin çok benzeri ile ve sadece ana belge ayarını isteğe göre değiştirerek Zarf / Mektup / E-Posta için de benzer çözümleri uygulayabilirsiniz. Kişiye / Firmaya özel mektuplar / e-postalar ile mutabakat yazıları, davetiyeler, borç/bakiye bildirimleri vb. birçok konuda çözümler üretilebilir. Bu çözümlerin üretilmesinde Word'ün Alan özelliği ile belli kriterlere uyan verilerin dahil edilmesi ya da hariç tutulması gibi çözümler kullanılabileceği gibi bazı veri alanlarına bazı matematiksel işlemler de uygulanıp doğrudan sonuçlarının yazdırılması da sağlanabilir. Excel'deki veriler işlenirken bu ihtiyaçları Excel'de görmek daha kolay ise de SQL Server tarzı ve veritabanındaki verilere müdahale etmenin mümkün olmadığı ya da riskli olduğu durumlarda araya Excel/Access benzeri bir program sokmadan, doğrudan Word'un hünerlerinden yararlanarak çözümler üretilebilmesi de mümkündür.

Selamlar.

Salih Koca

Kıdemli Üye
    Nereden
    İstanbul-Küçükçekmece
    Versiyon
    2010
    Sn.forum004
    dosyayı mailinize attım umarım işinizi görür.

bu arada sn. salih beyin anlattıklarınıda deneyelim özellikle ben deneyeceğim çünkü etiketle epey fazla işim oluyor.

sn.salih bey bir şey öğrenmek istiyorum

ben etiket yazdırırken örneğin bir sayfada 36 adet etiket olduğunu varsayarsak. Dokuz değişik bilgiyi sayfadaki etiketlere dörderli nasıl yaymamız gerekiyor. Birleştireceğimiz excel sayfasında her bir etiket için bir satırmı ayırmamız gerekiyor ? yani etiket sayısını nasıl belirtiyoruz.
    saygılarımla

Moderator
    Nereden
    İstanbul
    Versiyon
    Excel 2003 TR
    Kemal Bey,

Doğru mu anladım bilmiyorum ama etiket sayısı ile ilgili bir ayar yapmıyorsunuz. Excel dosyasında kaç satır veriniz var ise Word seçtiğiniz etiket tipine göre kaç sayfa/etiket oluşturulması gerektiğini hesaplıyor ve ona göre dosya oluşturuyor.

Herhangi bir anda etiket türünü değiştirip aynı sayfada farklı sayıda etiket barındıran bir etiket türü seçmeniz de sorun olmuyor, siz etiket türünü değiştirdiğinizde bütün yapı buna göre güncellenmiş oluyor.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

Bu Konu İçin Etiketler