Hey there!

It looks like you're enjoying Hesaptablosu - Akademik Excel Forumu but haven't created an account yet. Why not take a minute to register for your own free account now? As a member you get free access to all of our forums and posts plus the ability to post your own messages, communicate directly with other members and much more. Register now!

Already a member? Login at the top of this page to stop seeing this message.

Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Ver doğrulama ile (Belirli bir aya göre) Mizan bilgilerini getirme.

Yeni Üye

Ver doğrulama ile (Belirli bir aya göre) Mizan bilgilerini getirme.

Merhaba dostlar;

Yardımlarınız beklediğim bir sorum var;

Elimde 12 aylık bir mizan var. Diğer bir sayfada veri doğrulama ile sadece ilgili ayın verilerini nasıl getirebilirim ?

Teşekkürler

Hesap Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık
    100 Kasa
    102 Bankalar
    120 Alıcılar
    320 Satıcılar

Forum Yöneticisi
    Nereden
    İstanbul
    Versiyon
    Excel 2003 TR
    Merhaba,

Talebinizi yapmanın birçok yolu olmakla birlikte neden özellikle veri doğrulama kullanmak istediğinizi merak ettim.

Çoketopla/Topla.Çarpım gibi formüller kullanarak getirebilmek yanında Özet tablo ile doğrudan veya dolaylı olarak (Özet Tablo + ÖzetVeriAl formülü ile) da çözüm sağlayabilirsiniz. Şartlar uygun olduğunda ben özet tablolu yöntemlerin kullanımını öneriyorum/tercih ediyorum.

Yeni Üye
    Alıntı Salih Koca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Talebinizi yapmanın birçok yolu olmakla birlikte neden özellikle veri doğrulama kullanmak istediğinizi merak ettim.

Çoketopla/Topla.Çarpım gibi formüller kullanarak getirebilmek yanında Özet tablo ile doğrudan veya dolaylı olarak (Özet Tablo + ÖzetVeriAl formülü ile) da çözüm sağlayabilirsiniz. Şartlar uygun olduğunda ben özet tablolu yöntemlerin kullanımını öneriyorum/tercih ediyorum.
    Çok pardon ben anlatamadım herhalde. Veri doğrulama kullanmak istememin nedeni Liste olarak ayları görmek. Listeden istediğim ayı seçip sadece o aya ait verilere ulaşmak istiyorum.

Ayrıca elimdeki data da tarihler yukarıdan aşağıya değil. Tarihler (yani aylar) yatay bir şekilde. İlk mesajdaki örnekteki gibi.. Yani aslında hazır bir mizan var. Fakat ben bu mizanı açılır kutudan seçeceğim ilgili aya göre görmek istiyorum. Tüm ayları birarada değil.
    Konu Neverdise tarafından (22.10.2017 Saat 01:01 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Dosya ekleyemiyorum siteye. Ekleyebilsem örnek dosyayı göndereceğim.

Forum Yöneticisi
    Nereden
    İstanbul
    Versiyon
    Excel 2003 TR
    Tekrar merhaba,

Doğru anladıysam şu mantıkta bir çözüm işinizi görecektir:

İNDİS(BaşvuruTablosu;KAÇINCI(Hesap Kodu;Başvuru Tablosu Hesap Kodu;0);KAÇINCI(Veri Doğrulama İçeren Ay Hücresi;Başvuru Tablosu Ay Verileri Satırı;0))

Mantığını kısaca izah etmek gerekirse;
    - Kullanacağınız asıl işlev İNDİS,
    - Satır numarasını KAÇINCI işlevi yardımı ile hesap kodu veya adını tablonuzda eşleştirerek bulacağız,
    - Sütun numarasını KAÇINCI işlevi yardımı ile veri doğrulama uyguladığınız hücrede seçili değerin hangi sütünda yer aldığını bularak bulacağız,
    - İNDİS işlevi satır/sütun kesişimini veren hücredeki veriyi size getirecek.

Mizanınızdaki verilerin zaten toplamları içerdiğini varsayarak bu çözümü öneriyorum, toplam gerekecek ise senaryoyu değiştirmek ve alternatif çözümlere yönelmek gerekir.

Yeni Üye
    Salih bey çok teşekkür ederim. Harikasınız..

Yeni Üye
    Alıntı Salih Koca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tekrar merhaba,

Doğru anladıysam şu mantıkta bir çözüm işinizi görecektir:

İNDİS(BaşvuruTablosu;KAÇINCI(Hesap Kodu;Başvuru Tablosu Hesap Kodu;0);KAÇINCI(Veri Doğrulama İçeren Ay Hücresi;Başvuru Tablosu Ay Verileri Satırı;0))

Mantığını kısaca izah etmek gerekirse;
    - Kullanacağınız asıl işlev İNDİS,
    - Satır numarasını KAÇINCI işlevi yardımı ile hesap kodu veya adını tablonuzda eşleştirerek bulacağız,
    - Sütun numarasını KAÇINCI işlevi yardımı ile veri doğrulama uyguladığınız hücrede seçili değerin hangi sütünda yer aldığını bularak bulacağız,
    - İNDİS işlevi satır/sütun kesişimini veren hücredeki veriyi size getirecek.

Mizanınızdaki verilerin zaten toplamları içerdiğini varsayarak bu çözümü öneriyorum, toplam gerekecek ise senaryoyu değiştirmek ve alternatif çözümlere yönelmek gerekir.
    Salih bey çok teşekkür ederim. Harikasınız..

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)