PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : (OUTLOOK) Oluşturma tarihine göre dosyaları sıralama

Erkan Çimenay
20.10.2006, 21:08
Merhaba,
Arkadaşlar benim .xls dosyalarımı sakladığım bir kaç klasörüm var ama hepsi daha doğrusu büyük kısmı "Belgelerim" klasörü altında. Ben dosyalarımı bu klasör altında oluşturduğum yeni klasörlere kaydediyorum. Aradığım bir dosya var fakat ne adını hatırlıyorum ne de kaydettiğim yeri. :? Dosya sayım da çok fazla. Bunu bulmanın kolay yolu en son kaydettiğim dosyalara bakmak.Çünkü bu dosya son kaydettiğim dosyalar arasında. Bir excel çalışma sayfasına mevcut excel dosyalarımı oluşturma tarihine göre sıralayabilmek için gerekli kodu da bilmiyorum. Yardım edebilirmisiniz?
Teşekkür ederim...

Not: Klasörlere tek tek girerek sağ klik yapıp, Simgeleri yerleştir|Değiştirme dediğimde en son değişen dosyaları ve tabi yeni kaydedilenleri de bu kategoride değerlendirerek istediğimi yapıyor. Ama çok fazla klasör var ve bunun excel de nasıl yapıldığını merak ediyorum...

Salih Koca
20.10.2006, 22:58
Merhaba.

Hocam, Dosya | Aç penceresinde yer alan En Son Kullandıklarım komutunu denediniz mi acaba?

Bir de bundan sonra bu tip sıkıntılar yaşamanızı neredeyse ortadan kaldıracak 2 yol önermek isterim.

1. İlk yol Outlook'un Günlük özelliğini etkinleştirip istediğiniz uzantıda dosyalar üzerindeki çalışmalarınızı Outlook'a takip ettirmektir. (Bu yöntemi öğrenmeme vesile olan sevgili Cemil hocamıza da buradan selamlarımı sunarım) Zaman zaman bu özellik çok işime yarıyor. Sizin bahsettiğiniz gibi sıkıntılarım olduğunda genellikle Outlook günlük kayıtlarından dosyayı buluyorum.

2. Google Desktop isimli program google arama sayfası ile internet üzerinde yapabildiğinizden belki de daha fazlasını bilgisayarınızdaki dosyalar için yapmanızı sağlıyor. İlk kurduğunuzda belirttiğiniz tüm dizinlerdeki dosyaları içerikleriyle birlikte tarıyor. Sonrasında dosya adı ya da içerdiği kelimeye/kelimelere göre arama yaptırmak 1-2 saniyenizden fazlasını almıyor. Ben epey zamandır kullanıyorum ve çok memnunum. http://desktop.google.com/ adresinden edinebileceğiniz program ücretsizdir.

Selamlar.

Erdinç E. Karaçam
21.10.2006, 01:30
Merhabalar,

Salih Hocam ve Erkan Ağabeyim selamlarımı sunuyorum.
Soru da güzel, verilen cevaplar da. :D

Daha önce Forum'a göndermiş olduğum Excel çözümünün bağlantısını vereyim dedim.

http://www.excel.gen.tr/forum/viewtopic.php?t=6804

Kodu çalıştıırınca yeni bir çalışma kitabına seçtiğiniz dizinin ve altındaki dizinlerin içindeki tüm dosyaların ayrıntılı dosyalama bilgilerini döküyor.

Orion1
21.10.2006, 08:13
Merhabalar.
Sayın Hocam Çok güzel bir program.
Elinize sağlık.Bende Arşivime ekledim.
İyi çalışmalar. :lol:

Cemil Gökmen
21.10.2006, 11:12
Salih Hocam, güzel duygularınız için teşekkür ederim.

Benden sürekli olarak bulunamayan dosyaları soranlar olur. Kişinin bilgisayarının başına oturur ve o kişiyi sorguya çekerim.

-Bu dosyayı en son ne zaman kaydettin?
- ...

-Peki bu dosyayı ne zaman oluşturdun?
-İki sene önce bahar aylarındaydı.

-Tamam şimdi işe koyulalım...

Tüm belgeleri Windows'un arama komutuyla buluyorum. Windows penceresinin üstünde Dosya Adı, Son kaydetme gibi yazılı yere sağ tıklayıp Ouşturulma tarihi bölümünü ekliyorum. Oluşturulma tarihine göre sıralatıyorum. 2 yıl önceki bahar aylarına bakıp kişinin istediği dosyayı 'sanki ben kaydetmişçesine' işte bu diyorum. Açıyoruz ve sonuç: :D

Bu da başka bir yöntem tabi ki.

Erkan Çimenay
21.10.2006, 19:25
Çok Teşekkür Ederim.
Hepinizden Allah Razı Olsun...
Bilvesile Bayramınız Mübarek Olsun...

Erdinç E. Karaçam
22.10.2006, 02:00
Merhabalar.
Sayın Hocam Çok güzel bir program.
Elinize sağlık.Bende Arşivime ekledim.
İyi çalışmalar. :lol: