PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : YTL

sevcan
21.10.2004, 13:40
Merhabalar! Benim çok sayfalı dökümanlarım var ve ben bunların içerdiği TL'lerin hepsini YTL'ye çevirmek istiyorum. TL'leri 1000000'a bölünce kuruşlu oluyor fakat çok fazla rakam var herbirine bu formulü uygulamam çok zor, (rakamların ara hücrelerinde metinler de var) hepsini birden 1000000'a nasıl bölebirim.Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler... :( [/b]

A. Abdullah Avcı
21.10.2004, 14:28
http://www.office.gen.tr/forum/viewtopic.php?t=2207&highlight=ytl

Tarzan
21.10.2004, 14:36
Merhaba,

Şöyle bir varsayımda bulunarak makroyla bir çözüm sunacağım. Elle TL değeri girdiğiniz hücreleriniz var ve bu hücrelerin formatı #,##0 TL şeklinde (sizinkinde farklılık gösterebilir). Makro, bu hücreleri açık olan bütün çalışma kitaplarının bütün sayfalarında buldurup değerlerini 1000000'a bölecek ve formatınıda #,##0.00 TL yapacak.

Şimdi herhangi bir excel dosyasında bir modüle aşağıdaki kodları yazın ve değiştirmek istedğiniz bütün dosyaları açtıktan sonra kodları çalıştırın. Tabi ilk önce dosyalarınızın yedeklerini almayı unutmayın.
Sub Donustur()
Dim Wb As Workbook
Dim Sh As Worksheet
Dim Hucre As Range

On Error Resume Next

For Each Wb In Workbooks
For Each Sh In Wb.Worksheets
For Each Hucre In Sh.Cells.SpecialCells(xlCellTypeConstants)
If IsNumeric(Hucre) And Hucre.NumberFormatLocal = "#,##0 TL" Then
Hucre = Hucre / 1000000
Hucre.NumberFormat = "#,##0.00 $"
End If
Next
Next
Next
End SubUmarım işinizee yarar.

Kolay gelsin

sevcan
21.10.2004, 15:02
İlginize teşekkür ederim. Sayın Tarzan sizin örnek kodlarınızı yazdım çalışmadı ya da ben beceremedim.

Tarzan
21.10.2004, 15:05
Merhaba,

Çalışmadı derken neyi kastediyorsunuz?

Eğer hiç bir şey yapmadıysa büyük ihtimalle sizin dosyalarınızın TL formatı farklıdır.

sevcan
21.10.2004, 15:45
Sayın Tarzan ben makro bilmiyorum. Sizin verdiğiniz kodları yeni makro oluşturup, yapıştırdım. Sonra kendi değerlerimi #,##0 TL yaptım. Makrolardan donustur'ü çalıştırdım. Hiç birşey değişmedi.

Tarzan
21.10.2004, 17:04
Merhaba,

Burdan birşey söylemek zor. İsterseniz bir adet örnek dosyanızı bana mail atın bir bakayım.

Tarzan
27.10.2004, 08:56
Merhaba,

Sn. Sevcan'ın gönderdiği dosyaya göre kodlar aşağıdaki şekle dönüşmüştür ve problem çözülmüştür.
Sub Donustur()
Dim Wb As Workbook
Dim Sh As Worksheet
Dim Hucre As Range

On Error Resume Next

For Each Wb In Workbooks
For Each Sh In Wb.Worksheets
For Each Hucre In Sh.Cells.SpecialCells(xlCellTypeConstants)
If IsNumeric(Hucre) And Hucre.NumberFormat = "#,##0" Then
Hucre = Hucre / 1000000
Hucre.NumberFormat = "#,##0.00"
End If
Next
Next
Next
End Sub

orhaltin
13.12.2004, 17:28
Merhabalar benim üzerinde çalıştığım bir tablo var. Yan Yana sütunlardan soldakine YTL tutarı, sağdakine ise kuruş tutarı yazılacak.
Buraya kadar sorun yok. En altta ise bu hücreler toplanacak. Fakat kuruş hanesi 100 olduğu zaman YTL hanesi bir fazla olacak.
Sanırım bu mesele ile daha başka kişilerde size başvurmuş olabilir. Yani çözümün yazıldığı yerin adresini verirseniz de olur.
Herkese kolay gelsin...

Kemal Uğur
13.12.2004, 17:37
Önceden tartışılmıştı galiba ama hatırlayamadım. Benim aklıma gelen ilk çözüm bu. Kolaylıklar dilerim.

<table border=1><tr><td align=left valign=center><font size=1 color=red face=verdana>Gönderen XL Ver.:</font><font size=1 face=verdana> Office XP / </font><font size=1 color=red face=verdana>OS Ver.:</font><font size=1 face=verdana> Windows XP </font></td></tr><tr valign=top><td><table border=0 bgcolor=d4d0c8 cellspacing=1 cellpadding=1 align=center><tr align=center valign=center bgcolor=white><td bgcolor=d4d0c8 align=center><font color=black size=2>+</font></td><td bgcolor=d4d0c8 width=60><font color=black size=1 face=verdana>A</font></td><td bgcolor=d4d0c8 width=60><font color=black size=1 face=verdana>B</font></td><td bgcolor=d4d0c8 width=60><font color=black size=1 face=verdana>C</font></td></tr><tr align=left bgcolor=white height=20><td align=center valign=center bgcolor=d4d0c8 width=10><font color=black size=1 face=verdana>1</font></td><td bgcolor=white nowrap=true align=right><font size=1 color=black face=verdana>11</font></td><td bgcolor=white nowrap=true align=center><font size=1 color=black face=verdana><ACRONYM title='=TAMSAYI(A1)'>11 (ƒx)</ACRONYM></font></td><td bgcolor=white nowrap=true align=center><font size=1 color=black face=verdana><ACRONYM title='=(A1-B1)*100'>22 (ƒx)</ACRONYM></font></td></tr><tr align=left bgcolor=white height=20><td align=center valign=center bgcolor=d4d0c8 width=10><font color=black size=1 face=verdana>2</font></td><td bgcolor=white nowrap=true align=right><font size=1 color=black face=verdana>11</font></td><td bgcolor=white nowrap=true align=center><font size=1 color=black face=verdana><ACRONYM title='=TAMSAYI(A2)'>11 (ƒx)</ACRONYM></font></td><td bgcolor=white nowrap=true align=center><font size=1 color=black face=verdana><ACRONYM title='=(A2-B2)*100'>33 (ƒx)</ACRONYM></font></td></tr><tr align=left bgcolor=white height=20><td align=center valign=center bgcolor=d4d0c8 width=10><font color=black size=1 face=verdana>3</font></td><td bgcolor=white nowrap=true align=right><font size=1 color=black face=verdana>11</font></td><td bgcolor=white nowrap=true align=center><font size=1 color=black face=verdana><ACRONYM title='=TAMSAYI(A3)'>11 (ƒx)</ACRONYM></font></td><td bgcolor=white nowrap=true align=center><font size=1 color=black face=verdana><ACRONYM title='=(A3-B3)*100'>44 (ƒx)</ACRONYM></font></td></tr><tr align=left bgcolor=white height=20><td align=center valign=center bgcolor=d4d0c8 width=10><font color=black size=1 face=verdana>4</font></td><td bgcolor=white nowrap=true align=right><font size=1 color=black face=verdana>12</font></td><td bgcolor=white nowrap=true align=center><font size=1 color=black face=verdana><ACRONYM title='=TAMSAYI(A4)'>11 (ƒx)</ACRONYM></font></td><td bgcolor=white nowrap=true align=center><font size=1 color=black face=verdana><ACRONYM title='=(A4-B4)*100'>55 (ƒx)</ACRONYM></font></td></tr><tr align=left bgcolor=white height=20><td align=center valign=center bgcolor=d4d0c8 width=10><font color=black size=1 face=verdana>5</font></td><td bgcolor=white nowrap=true align=right><font size=1 color=black face=verdana>12</font></td><td bgcolor=white nowrap=true align=center><font size=1 color=black face=verdana><ACRONYM title='=TAMSAYI(A5)'>12 (ƒx)</ACRONYM></font></td><td bgcolor=white nowrap=true align=center><font size=1 color=black face=verdana><ACRONYM title='=(A5-B5)*100'>21 (ƒx)</ACRONYM></font></td></tr><tr align=left bgcolor=white height=20><td align=center valign=center bgcolor=d4d0c8 width=10><font color=black size=1 face=verdana>6</font></td><td bgcolor=white nowrap=true align=right><font size=1 color=black face=verdana>12</font></td><td bgcolor=white nowrap=true align=center><font size=1 color=black face=verdana><ACRONYM title='=TAMSAYI(A6)'>12 (ƒx)</ACRONYM></font></td><td bgcolor=white nowrap=true align=center><font size=1 color=black face=verdana><ACRONYM title='=(A6-B6)*100'>32 (ƒx)</ACRONYM></font></td></tr><tr align=left bgcolor=white height=20><td align=center valign=center bgcolor=d4d0c8 width=10><font color=black size=1 face=verdana>7</font></td><td bgcolor=white nowrap=true align=right><font size=1 color=black face=verdana>12</font></td><td bgcolor=white nowrap=true align=center><font size=1 color=black face=verdana><ACRONYM title='=TAMSAYI(A7)'>12 (ƒx)</ACRONYM></font></td><td bgcolor=white nowrap=true align=center><font size=1 color=black face=verdana><ACRONYM title='=(A7-B7)*100'>43 (ƒx)</ACRONYM></font></td></tr><tr align=left bgcolor=white height=20><td align=center valign=center bgcolor=d4d0c8 width=10><font color=black size=1 face=verdana>8</font></td><td bgcolor=white nowrap=true align=right><font size=1 color=black face=verdana>13</font></td><td bgcolor=white nowrap=true align=center><font size=1 color=black face=verdana><ACRONYM title='=TAMSAYI(A8)'>12 (ƒx)</ACRONYM></font></td><td bgcolor=white nowrap=true align=center><font size=1 color=black face=verdana><ACRONYM title='=(A8-B8)*100'>54 (ƒx)</ACRONYM></font></td></tr><tr align=left bgcolor=white height=20><td align=center valign=center bgcolor=d4d0c8 width=10><font color=black size=1 face=verdana>9</font></td><td bgcolor=white nowrap=true align=right><font size=1 color=black face=verdana>13</font></td><td bgcolor=white nowrap=true align=center><font size=1 color=black face=verdana><ACRONYM title='=TAMSAYI(A9)'>12 (ƒx)</ACRONYM></font></td><td bgcolor=white nowrap=true align=center><font size=1 color=black face=verdana><ACRONYM title='=(A9-B9)*100'>65 (ƒx)</ACRONYM></font></td></tr><tr align=left bgcolor=white height=20><td align=center valign=center bgcolor=d4d0c8 width=10><font color=black size=1 face=verdana>10</font></td><td bgcolor=white nowrap=true align=right><font size=1 color=black face=verdana>13</font></td><td bgcolor=white nowrap=true align=center><font size=1 color=black face=verdana><ACRONYM title='=TAMSAYI(A10)'>12 (ƒx)</ACRONYM></font></td><td bgcolor=white nowrap=true align=center><font size=1 color=black face=verdana><ACRONYM title='=(A10-B10)*100'>76 (ƒx)</ACRONYM></font></td></tr><tr align=left bgcolor=white height=20><td align=center valign=center bgcolor=d4d0c8 width=10><font color=black size=1 face=verdana>11</font></td><td bgcolor=white></td><td bgcolor=white nowrap=true align=center><font size=1 color=black face=verdana><ACRONYM title='=TOPLA(B1:B10;TABANAYUVARLA(TOPLA(C1:C10);1 00)/100)'>120 (ƒx)</ACRONYM></font></td><td bgcolor=white nowrap=true align=center><font size=1 color=black face=verdana><ACRONYM title='=TOPLA(C1:C10)-TABANAYUVARLA(TOPLA(C1:C10);100)'>45 (ƒx)</ACRONYM></font></td></tr></table></td></tr><tr><td bgcolor=f0f8ff align=center><font color=black size=1 face=verdana>XLtoHTML v1.1 / OfficeTürkiye - 2004©</font></td></tr></table>

B11=TOPLA(B1:B10;TABANAYUVARLA(TOPLA(C1:C10);100)/100)
C11=TOPLA(C1:C10)-TABANAYUVARLA(TOPLA(C1:C10);100)

orhaltin
13.12.2004, 18:20
Kemal Bey çok teşekkür ederim. Çözümünüz işimi gördü. Daha önceki tartışmaları bulamadığım için tekrar özür diliyorum.
İyi Çalışmalar...